instagram

Kanna ogrodowa – odmiany, pielęgnacja i zastosowanie

Kanna ogrodowa z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Jest piękna, subtelna i okazała zarazem, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób zaprasza ją do swojego ogrodu. Często sadzi się ją z przeznaczeniem na kwiat cięty, bo jest to wspaniały aspekt długich bukietów. To prawdziwy, nieszablonowy konkurent oklepanych już trochę mieczyków. Dowiedz się jak uprawiać kannę ogrodową.

Kanna, czyli popularny paciorecznik

Kanna ogrodowa w Polsce nazywana jest czasami paciorecznikiem, a to za sprawą wytwarzanych nasion, które faktycznie mogą co nieco przypominać niewielkie, czarne paciorki. Jest to jedna z roślin ogrodowych, która doczekała się licznych odmian i gatunków. Te różnią się między sobą zwłaszcza wysokością, więc możesz pokusić się na odmiany o wzroście od 50 do 200 cm. Ta różnica sprawia, że możesz stworzyć w ogrodzie najbardziej kolorową, stopniowaną rabatę, o jakiej marzy każdy zaangażowany ogrodnik.
Kanna swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim kwiatom, które składają się z licznych, zwisających i odgiętych płatków, które otaczają ozdobne pręciki. To sprawia, że roślina wygląda bardzo egzotycznie, trochę jak najbardziej nieszablonowe kosaćce połączone z mieczykami. Kwiat pojawia się na grubej, wyprostowanej łodydze, która znów licznie wyrasta spośród ciekawych liści. Niektóre odmiany kanny mogą wytwarzać czerwone lub brązowe liście. Wszystkie jednak mają mieczowaty, lancetowaty kształt, mogą się także delikatnie zwieszać. Kępa kanny w każdym ogrodzie będzie niezapomnianym widokiem przez cały okres kwitnienia, kiedy to na szczycie pędów pojawiają się pomarańczowe, czerwone, różowe, łososiowe, nawet wielobarwne kwiaty.

Paciorecznik w polskim ogrodzie

Pacioreczniki świetnie nadają się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. W ogrodzie zajmują szczególne miejsce, to popularne byliny, które jednak mogą nie przetrzymać typowej polskiej zimy, dlatego ich kłącza wykopuje się przed nadejściem przymrozków, by na wiosnę znów wsadzić je na rabatach.
Kanna powinna być sadzona wyłącznie do żyznego podłoża. Ma dość duże wymagania uprawne, zwłaszcza glebowe. Lubi próchnicę, na podłożu o jej dużym udziale wytwarza najpiękniejsze i największe kwiaty. Dobrze czuje się na przepuszczalnych glebach, ponieważ nie lubi zastoin wodnych i zbyt ciężkiej ziemi, gdzie woda długo się utrzymuje. Kanna powinna mieć zapewniony lekko kwaśny odczyn gleby, co łatwo jej zapewnić odpowiednim nawozem do pacioreczników, który pomaga w zachowaniu stałego poziomu pH. Należy także zwrócić uwagę na to, że kanny źle rosną w cieniu, do rozwoju potrzebują pełnego słońca.

Pielęgnacja kanny krok po kroku

Pielęgnacja kanny nie jest szczególnie skomplikowana, ale należy przyznać, że wymaga nieco czasu i uwagi. Przede wszystkim, paciorecznik potrzebuje sporo wody, należy więc podlewać go nawet codziennie. Najlepiej niewielkimi porcjami, tak, by roślina nie stała bezpośrednio w wodzie. Dzięki temu roślina będzie się najlepiej rozwijać.
Dodatkowo należy roślinie zapewnić odpowiedni poziom nawiezienia. W tym celu przez cały okres od maja do wykopania cebul, kanny wspiera się wieloskładnikowym nawozem. Zabiegi powtarza się co dwa tygodnie, dzięki czemu roślina ma najpiękniejsze i największe kwiaty. Jesienią można używać nawozów jesiennych, które pozwalają roślinie lepiej przygotować się na nadejście zimy.

Polecamy także -> https://lores.pl/produkty/podkolanowki/

Płytki - największy wybór w internecie.
Pstryk - oświetelenie domowe i nie tylko!