instagram

Najbardziej urocze rośliny w naszym ogrodzie: begonie bulwiaste

Begonia najczęściej kojarzy nam się z begonią semperflorens, czyli begonią stale kwitnącą. Te rośliny są bardzo popularne i cieszą się uznaniem ze względu na ładne liście. Jednak to begonie bulwiaste są tak naprawdę najpiękniejsze. Zasługują na uwagę ze względu na przepiękne, piękne lub postrzępione kwiaty, które na każdego rzucą urok. Dowiedz się, jak uprawiać begonię bulwiastą i poznaj jej najpiękniejsze odmiany.

Begonia bulwiasta – charakterystyka gatunku

Begonia bulwiasta to mieszaniec kilku gatunków. Z mieszanki tej powstała naprawdę wyjątkowa roślina. Jest wieloletnia, uprawiana z cebul – jak sama nazwa na to wskazuje, z bulw, wytwarza ładną rozetę liściową i bardzo atrakcyjne, delikatne w pokroju kwiaty. Wytwarza grube, lśniące łodygi, jej sercowate liście są lśniące i ciemnozielone. Jednak najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są jej kwiaty, które utrzymują się od wiosny do wczesnej jesieni. Begonia ma od 20 do 40 cm wysokości. Jest to roślina zarówno doniczkowa, jak i ogrodowa.
Begonie bulwiaste doczekały się stworzenia bardzo licznych odmian. Większość z nich jest pełna albo półpełna, co sprawia, że kwiaty wyglądają jak niewielkie różyczki, są bardzo zbliżone pokrojem do rododendronów. Są także begonie pojedyncze, a nawet strzępiaste, których płatki przypominają pomponiki. Na uwagę zasługuje także begonia o zwisających pędach. Jej ukwiecone łodygi przepięknie się zwieszają, tworząc białą, różową, żółtą, pomarańczową lub czerwoną kaskadę kwiatów. To najlepszy wybór na balkonową barierkę lub podwieszane pod sufitem kosze.

Najlepsze stanowisko dla begonii

Begonia lubi widne miejsca, ale nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia, więc ustawienie doniczek z jej kwiatami należy bardzo dobrze przemyśleć. Spokojny półcień jest dla niej także bardzo dobrym wyborem. Jest to dość tolerancyjna roślina, jedynie bezpośrednie promienie słońca jej przeszkadzają, ponieważ mogą dość znacznie uszkodzić liście. Ze względu na fakt, że łodygi tej rośliny i jej kwiaty mogą być nieco bardziej kruche, niż innych roślin, warto także znaleźć dla niej stanowisko dobrze osłonięte od wiatru. Jeśli to się uda, masz pewność, że uprawa begonii zakończy się powodzeniem.
Begonię najczęściej uprawia się w pojemnikach, obojętnie czy takich wystawionych na balkonie, czy takich ustawionych w ogrodzie. Można jednak posadzić ją w glebie, tylko w tym wypadku cebule trzeba wykopać na zimę. W obu wypadkach begonie bulwiaste należy posadzić do żyznej i zasobnej ziemi, najlepiej dobrze przepuszczalnej. W tym celu należy zaprowadzić odpowiedni drenaż, by nadmiar wody mógł swobodnie odpływać od roślin. Rośliny preferują obojętny lub lekko kwaśny poziom pH gleby.

Sprawdź: Marketing Internetowy24

Kilka słów o uprawie

Begonia bulwiasta powinna być dość często podlewana, ponieważ lubi mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność podłoża. Warto jednak podlewać ją małymi porcjami, ponieważ zbyt mokra gleba oznacza powolne gnicie bulw. Jednak to nie jest jedyny czynnik, który wpływa na powodzenie uprawy.
Begonia powinny być także odpowiednio nawożona. Jest to roślina, która charakteryzuje się dużą siłą wzrostu i potrzebuje odpowiedniego zasilania, by mogła się rozwijać. Najlepiej sprawdzają się oczywiście specjalne preparaty dedykowane dla begonii, które pozwalają także na utrzymanie kwaśnego poziomu pH gleby, ale można używać także nawozów uniwersalnych do roślin kwitnących. Zabiegi przeprowadza się od marca do września.

Przeczytaj: https://comparic.pl/kursy-kryptowalut/

Płytki - największy wybór w internecie.
Pstryk - oświetelenie domowe i nie tylko!