instagram

Przesadzanie piwonii krok po kroku

Piwonie to bezsprzecznie jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Tworzą różnej wielkości, mocno rozkrzewione krzewy, które same w sobie są bardzo ładne, a kiedy zakwitają są po prostu niezrównane. Wyjątkowe, pełne kwiaty piwonii, ich intensywne kolory i najróżniejsze odmiany od setek lat podbijają serca ogrodników. Piwonia nie wymaga wielu zabiegów, jednak od czasu do czasu należy ją przesadzić. Dowiedz się, jak to zrobić w maksymalnie bezpieczny i bezstresowy dla rośliny sposób.

Podstawowe zasady przesadzania piwonii

Przede wszystkim warto wiedzieć, że przesadzanie piwonii krzewiastych nie ma większego sensu. Nawet jeśli roślina nam przeszkadza w danym miejscu, ryzyko, że nie przyjmie się w nowym miejscu jest bardzo wysokie. Dlatego właśnie przesadza się wyłącznie byliny uprawiane z karp.
Czasami powodem do przesadzania nie jest wcale fakt, że roślina przestała nam się komponować w wybranym wcześniej miejscu, ale fakt, że ta roślina może po prostu potrzebować świeżej ziemi lub podłoże zmieniło poziom pH. Roślina da o tym znać gorszym wyglądem liści i ograniczającym się kwitnieniem.

Wybór stanowiska

Piwonia jest jedną z tych roślin ogrodowych, które mają dość szerokie wymagania jeśli chodzi o stanowisko w ogrodzie. Przesadzając ją musisz mieć pewność, że kolejne miejsce będzie jej odpowiadało. W przypadku uprawy piwonii trzeba wiedzieć, że rośliny te najpiękniej kwitną w bardzo jasnym, słonecznym stanowisku. Potrzebują dużo światła, jednak w orientacji południowej może być im nieco za ciepło, a latem ich pędy mogą delikatnie obumierać. Dlatego poleca się sadzenie piwonii w miejscach, gdzie w ciągu dnia jest chociaż przejściowy cień.
Ponadto piwonie uprawiane z karp mają dość specyficzne wymagania glebowe. Nie powinno się ich sadzić w glebach wapiennych i zasadowych, co więcej potrzebują naprawdę żyznego podłoża, zasobnego w składniki odżywcze. Potrzebują świeżej ziemi, optymalnie przepuszczalnej, która nie będzie zatrzymywała wody – to najczęściej oznacza, że korzenie rośliny zaczną gnić. Należy pamiętać, że piwonie są dobrym wyborem do ogrodu, w którym jest naprawdę dobrej jakości podłoże.

Wykopywanie i dzielenie karp

Przesadzanie piwonii przeprowadza się na przełomie sierpnia i września, ponieważ jest to optymalny termin dla tych roślin. Ich kwiaty już przekwitły, więc roślina ma czas na regenerację, jest także na tyle wcześnie, by zdążyła się przyjąć na nowym stanowisku przed nadejściem zimy. Dzięki temu już następną wiosną zaczną wegetację.
W trakcie rozsadzania warto podzielić piwonię, zwłaszcza, jeśli to starszy i mocno rozrośnięty okaz. Przed przeprowadzeniem zabiegu należy obciąć liście na wysokość kilku centymetrów nad ziemią. Wydobyte z ziemi karpy i korzenie należy bardzo dokładnie umyć, można nawet pod bieżącą wodą. Dzięki temu podziemne części roślin będą lepiej widoczne. Do przesadzenia i podzielenia nadają się tylko te karpy, które wykształciły od 3 do 5 dobrze wykształconych pąków. Karpę dzieli się po prostu ostrym nożem na kilka mniejszych kawałków.
Dobrze posadzona bylina, czyli taka, której korzenie nie podwiną się do góry, powinna zacząć wegetację już kolejną wiosną. Jednak na pierwsze kwiaty przyjdzie nam czekać nawet dwa lata – tyle potrzebuje roślina, żeby wytworzyć pąki. Jednak warto przeprowadzić ten zabieg, by roślina miała możliwość odnowienia się i znów zakwitła z całym swoim urokiem.

Warto sprawdzić:
https://organicseries.pl/kategoria-produktu/cialo/pielegnacja-cialo/kremy-pielegnacja-cialo/
https://www.beautyspaexpert.pl/kategoria-produktu/kosmetyki/
https://czasnaherbate.net/15-slodkie-dodatki

Płytki - największy wybór w internecie.
Pstryk - oświetelenie domowe i nie tylko!