instagram

Tuja ‘Szmaragd’ – najpowszechniejsza odmiana żywotnika

Tuje są znane w Polsce od stuleci i cieszą się nieprzemijającą popularnością. Parki, miasta, ogrodzenia działek – trudno wyobrazić sobie bez nich krajobraz. A jednak jedna z tuj, odmiana ‘Szmaragd’ doczekała się największej popularności. Dowiedz się, dlaczego jest tak ceniona przez ogrodników i na czym polega uprawa tego niezwykłego iglaka o bardzo wysokich walorach estetycznych.

Niezawodne tuje

Tuja to łacińska nazwa polskiego żywotnika. Jest to wyjątkowy krzew iglasty, który cieszy się bardzo dużą popularnością na terenie całego kraju. Żywotnik jest ceniony jako roślina ozdobna, która świetnie nadaje się także na żywopłot. Są uniwersalne, niezawodne i bardzo, bardzo wytrzymałe. To wszystko sprawia, że są tak lubiane.
Jednak nie tylko żywotność i trwałość są tutaj istotne, liczy się także oczywiście wygląd tych roślin. Wytwarzają one ładne igły, dość gęste. Dodatkowo rośliny te mają przyjemny, elegancki i strzelisty pokrój, co więcej, dobrze znoszą nawet intensywne przycinanie, więc możesz je dowolnie kształtować według swoich potrzeb i gustu. Tuje są tak popularne, że doczekały się setek odmian i mieszańców gatunkowych. Te różnią się ze sobą praktycznie wszystkim – pokrojem, wzrostem, układem igieł i ich kolorem. Wśród nich wszystkich najbardziej wyróżnia się ‘Szmaragd’, wyjątkowa odmiana o niezwykłej barwie.

Tuja ‘Szmaragd’ – najpiękniejsza odmiana

Tuja ‘Szmaragd’ swoją nazwę zawdzięcza oczywiście kolorowi igieł. Są one bardzo intensywnie zielone, wręcz szmaragdowe. Gdy roślina jest młoda, są bardziej jaskrawe, zbliżone do koloru liści brzozy, później stają się ciemniejsze, ale nie tracą na intensywności odcienia. Jest to krzew zimozielony, którego igły nie brązowieją przed nadejściem zimy. Oznacza to, że przez cały rok jest po prostu bardzo atrakcyjny, stanowi wspaniały aspekt kolorystyczny zimowych ogrodów. Tuja ‘Szmaragd’ to naprawdę wyjątkowa odmiana, o czym może świadczyć ciągle rosnąca liczba jej miłośników.
Tuja tej odmiany po kilku latach osiąga 2 metry wysokości, po czym nieco spowalnia wzrost, by dorosnąć do swoich maksymalnych 8 metrów. Roczne przyrosty mogą wynosić 25 cm, więc w początkowych latach są widoczne gołym okiem. To sprawia, że odmiana idealnie nadaje się na żywopłot. Odmiana prawie nie wytwarza drobnych, zdrewniałych szyszek, dzięki czemu zawsze wygląda bardzo świeżo i młodo. Bardzo dobrze znosi cięcie, a jednak najpiękniej prezentuje się puszczona wolno. Sama z siebie przyjmuje typowy, stożkowaty kształt.

Tuja ‘Szmaragd’ – zasady uprawy

Tuja ‘Szmaragd’ nie jest trudna w uprawie, w zasadzie jedyne, co jej musisz zapewnić, to odpowiednie stanowisko. Jego dobranie nie jest najłatwiejsze, ponieważ roślina ma dość specyficzne wymagania. Przede wszystkim musi rosnąć w miejscu dobrze osłoniętym od wiatru, zwłaszcza zimowego. Miejsce nie może jednak być intensywnie zacienione, najlepiej sprawdzi się słoneczne lub półcieniste. Optymalnie, gdyby cień zaglądał do ogrodu tylko na 2-3 godziny dziennie
Ponadto roślina musi mieć zapewnione żyzne podłoże, najlepiej lekko kwaśne. Z tego względu właśnie tuja potrzebuje dość intensywnego nawożenia. Od marca do sierpnia używa się standardowych nawozów do iglaków, które poprawiają ogólną kondycję roślin. Jesienią używa się nawozów zimowych, które zapobiegają brązowieniu i opadaniu igieł na zimę i pomagają przetrwać mrozy.

 

A jeśli szukasz produktów dla konesera, wejdź na https://www.albertfresh.pl/dla-konesera.html

Płytki - największy wybór w internecie.
Pstryk - oświetelenie domowe i nie tylko!